Current Committees & Officer Appointments

Assembly Officers

  • Chair – Dean of the Library (permanent appointment)
  • Secretary – Jeff Eller (through June 2017)
  • Members-at-Large – Stephanie Bennett (through June 2017) and Kathy Shields (through June 2018)

Assembly Committees

Executive Committee

The Executive Committee includes the officers (above), the “designated” Associate Dean and the Chairs of the Mentoring, Governance and Peer Review Committees.

Elections Committee

The Elections Committee consists of the Secretary and Members-at-Large, with other members called on an ad hoc basis as necessary to avoid conflicts of interest.

Governance Committee

  • Thomas Dowling (through June 2018)
  • Amanda Foster, chair (through June 2017)
  • Mary Scanlon (through June 2018)

Mentoring Committee

  • Sarah Jeong, chair (through June 2017)
  • Rebecca May (through June 2018)
  • Hu Womack (through June 2017)

Peer Review Committee

  • Carol Cramer (through June 2018)
  • Mary Beth Lock (through June 2018)
  • Carolyn McCallum (through June 2017)
  • Kaeley McMahan (through June 2017)
  • Tanya Zanish-Belcher, chair (through June 2017)
  • Susan Smith, ex-officio (permanent)
  • Alternate: Ellen Daugman (through June 2017)

University & College Committees

Bookstore Advisory Council

  • Lauren Corbett

Business Continuity Planning Committee

  • Thomas Dowling

Capital Projects Advisory Committee

  • Susan Smith

Committee on Academic Freedom and Responsibility (Senate Committee)

  • Sarah Jeong (through June 2018)
  • Mary Scanlon (through June 2017)

Committee on Academic Planning

  • Roz Tedford

Committee on Information Technology (CIT)

  • Appointed member: Thomas Dowling
  • Elected member: Kevin Gilbertson (through June 2019)

Committee on Online Education

  • Kyle Denlinger

Diversity & Inclusion Executive Advisory Council

  • pending

Faculty Senate

  • Molly Keener (through May 2018)
  • Roz Tedford (through May 2017)

Global Advisory Council

  • Lauren Corbett

Grievance Committee (Senate Committee)

  • Bob Hebert, member (through June 2019)
  • James Harper, alternate (through June 2019)

Information Technology Executive Committee (ITEC)

  • Tim Pyatt (permanent)

Institutional Review Board

  • Susan Smith (through June 2017)

LIAISE (Linked Integrative Attention to International Student Experience)

  • Sarah Jeong

Library Planning Committee

This committee advises ZSR on planning and policy issues. It consists of faculty representatives from each Division of the College, the School of Business, the Divinity School, and students from both the undergraduate and graduate levels.

Orientation and Lower Division Advising

  • Hu Womack

Research Advisory Council

  • Molly Keener

SACS COC QEP Advisory Councils

  • Global AWAKEnings: Kyle Denlinger
  • Global Villages Advisory Council: Hu Womack
  • Arrive@Wake Advisory Council: Joy Gambill
  • Global Laureates Academy Advisory Council: Lauren Corbett

Teaching and Learning Center

  • Kyle Denlinger

Section Navigation