Current Committees & Officer Appointments

Assembly Officers

  • Chair – Dean of the Library (permanent appointment)
  • Secretary – Meghan Webb (through June 2019)
  • Members-at-Large – Kathy Shields (through June 2018) and Mel Rutledge (through June 2019)

Assembly Committees

Executive Committee

The Executive Committee includes the officers (above), the “designated” Associate Dean and the Chairs of the Mentoring, Governance and Peer Review Committees.

Elections Committee

The Elections Committee consists of the Secretary and Members-at-Large, with other members called on an ad hoc basis as necessary to avoid conflicts of interest.

Governance Committee

  • Thomas Dowling, chair (through June 2018)
  • Steve Kelley (through June 2019)
  • Mary Scanlon (through June 2018)

Mentoring Committee

  • Alice Eng (through June 2019)
  • Rebecca May, chair (through June 2018)
  • Kaeley McMahan (through June 2019)

Peer Review Committee

  • Carol Cramer, chair (through June 2018)
  • Kyle Denlinger (through June 2019)
  • Joy Gambill (through June 2019)
  • Mary Beth Lock (through June 2018)
  • Megan Mulder (through June 2019)
  • Susan Smith, ex-officio (permanent)
  • Alternate: Ellen Daugman (through June 2018)

University & College Committees

Business Continuity Planning Committee

  • Thomas Dowling

Business Intelligence and Analytics (BIA) Community of Interest

  • Carol Cramer

Capital Projects Advisory Committee

  • Susan Smith

Committee on Academic Freedom and Responsibility (Senate Committee)

  • Sarah Jeong (through June 2018)
  • Tanya Zanish-Belcher (through June 2019)

Committee on Academic Planning

  • Roz Tedford

Committee on Information Technology (CIT)

  • Appointed member: Thomas Dowling
  • Elected member: Kevin Gilbertson (through June 2019)

Committee on Online Education

  • Kyle Denlinger

Faculty Senate

  • Molly Keener (through May 2018)
  • Mary Scanlon (through May 2021)

Global Advisory Council

  • Lauren Corbett

Grievance Committee (Senate Committee)

  • Bob Hebert, member (through June 2019)
  • James Harper, alternate (through June 2019)

Information Technology Executive Committee (ITEC)

  • Tim Pyatt (permanent)

Institutional Review Board

  • Thomas Dowling (through June 2020)

LIAISE (Linked Integrative Attention to International Student Experience)

  • Sarah Jeong

Library Planning Committee

This committee advises ZSR on planning and policy issues. It consists of faculty representatives from each Division of the College, the School of Business, the Divinity School, and students from both the undergraduate and graduate levels.

Orientation and Lower Division Advising

  • Meghan Webb

Research Advisory Council

  • Molly Keener

SACS COC QEP Advisory Councils

  • Global AWAKEnings: Kyle Denlinger
  • Global Villages Advisory Council: Hu Womack
  • Arrive@Wake Advisory Council: Joy Gambill
  • Global Laureates Academy Advisory Council: Lauren Corbett

Teaching and Learning Center

  • Amanda Foster